קשקשים ודרכי התמודדות – ממה הם נוצרים?

תוכן עניינים
חן יעקוב

חן יעקוב, עורך תוכן ראשי.

בשלב כזה או אחר במהלך החיים, כל אחד ואחת מאיתנו יסבלו מתופעת הקשקשים בשיער. קשה להניח את האצבע על הגורם הוודאי לתופעה והרופאים בעצמם אינם יודעים לתת הסבר לכך, אבל ניתן להתמודד ולטפל.

מה עשוי לגרום לתופעת הקשקשים?

אמנם, לא קיים הסבר וודאי לגבי הופעת התופעה, אבל ניתן לומר בהתאם לבדיקות ומחקרים שנערכו שאלו הם המקרים הנפוצים ביותר שהובילו לתופעה זו –

  • חפיפה: חפיפה מועטה או לחילופין חפיפה בתדירות גבוהה
  • יובש בעור: בעיקר בעונת החורף, אלו בעלי העור היבש נוטים לסבול מקשקשים
  • סירוק השיער: חשוב להקפיד להסתרק בתדירות סדירה על מנת להימנע מקשקשים
  • שמירה על תזונה: מומלץ לצרוך אבץ, שומנים וויטמינים על מנת למנוע קשקשים.

מהם דרכי הזיהוי?

סימן הזיהוי הנפוץ ביותר עבור קשקשים הינו קילופים של עור בקרקפת, כתפיים, גבות, כאשר במרבית המקרים הסימפטום מלווה בגרד. במידה ומדובר בקרום קשה הנמצא על הקרקפת בקרב תינוקות וילדים, לרוב זה יהיה סוג של סבוריאה (זוהי מחלת עור שכיחה המופיעה לרוב באזורי ה-T שבפנים או למשל בחזה). כמו כן, במצבי לחץ ובזמן עונות יבשות וקור, הסימפטומים מתחזקים ומתגברים.

כיצד ניתן לטפל בקשקשים?

אופן הטיפול יכלול תכשירים שנמצאו כאפקטיביים ויעילים נגד פטריות. ניתן להתייעץ עם גורם מוסמך לגבי טיפול נכון ואף ניתן לקבל מרשם לתכשיר נגד קשקשים. כך למשל, שימוש בתכשירי שיער כמו Head&Shoulders עשויים לסייע לשמירה על איזון של הלחות בעור הקרקפת. 

האם ניתן לטפל עם סטרואידים?

מצד אחד, השימוש בתכשירים המכילים בתוכם סטרואידים (ע"י מרשם רופא בלבד) עשויים להיות יעילים, אך יחד עם זאת, יעילותם הינה לטווח הקצר בלבד משום שהם אינם מומלצים לשימוש בשל גרימת נזק לעור בטווח הארוך.

אופן טיפול: תרופות סבתא – הדרך הטבעית

אין הכרח להשתמש בתכשירים מיוחדים לטיפול בקשקשים, אם כי הפתרון הטבעי לא פחות נגיש. שמן זית, לימונים, יוגורט, שמן קוקוס, חומץ, שום, רוזמרין (שמן או חליטה), תמצית סרפד ועוד. 

האם יש קשר בין נשירת שיער לקשקשים?

התשובה היא לא, משום שאיבוד השיער עשוי לנבוע מתהליך של התקרחות.

קשקשים

צריכים עזרה מהמומחים?

אם גם אתם סובלים מקשקשים, אתם מוזמנים לקבל ייעוץ חינם מחברת קמדיס המתמחה בפתרונות לבעיות קרקפת יבשה, בעיות עור, גרד, פסוריאסיז ועוד. מלאו את הפרטים הבאים לייצירת קשר עם קמדיס:

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

קבלו את החדשות האחרונות

הירשמו לניוזלטר שלנו!

דילוג לתוכן