פרטי אספנות להשקעה

תוכן עניינים
חן יעקוב

חן יעקוב, עורך תוכן ראשי.

ענף האספנות מתפתח וצובר תאוצה ככל שהשנים חולפות. צבירת מזכרות ופרטים שונים ולהם ערך היסטורי או רוחני רב, הופכים עם השנים למצרך נדיר בעולם שהופך לדיגיטלי ופחות מוחשי. במאמר הזה נענה על מספר שאלות בנושא אספנות להשקעה וכיצד שני העולמות מתחברים. 

מהם פריטי אספנות?

במקרים רבים, איננו רואים ערך רב באוסף הבולים של סבא וסבתא שלנו, במטבעות שנאספו מכל העולם ועברו בירושה. אפילו במדליות שלא ממש זיהינו את מקורן ואף חוברות הקומיקס והצעצועים שליוו אותנו משחר ילדותנו. כל אלו ועוד עשויים להוות פריטי אספנות ומבלי שנדע. 

האם פריטי אספנות הם אפיק להשקעה?

במקרים רבים, פריטי אספנות נחשבים להשקעה אלטרנטיבית. מה זה אומר אלטרנטיבית? הכוונה היא חלופה להשקעות מוכרות יותר כמו השקעה במניות, כסף וזהב, אג"ח למיניהן וכדומה. 

כיצד נקבע מחיר של פריט אספנות?

ערכו של פריט אספנות נקבע לרוב בהתאם למצבו הנתון. המשוואה היא כזו – ככל שמצב החפת שמור יותר – ערכו גבוה יותר. אם נחשוב על כרטיסי בייסבול או בולים נדירים בהם נרצה להשקיע – ככל שמצבם הפיזי טוב יותר, נבין כי ההשקעה משתלמת והוא שווה יותר. זאת בניגוד לבול שכמעט כל המידע נשחק בו עם השנים וקשה להבחין בתאריך המדויק או בסמל אותו הוא נושא.

האם ניתן לקבוע מראש אם פריט ייחשב כפריט אספנות?

למעשה, לא ניתן לומר כיום מה יהיה פריט האספנות המבוקש ביותר עוד מספר שנים. בעולם בו קיימים פסי ייצור המוניים הפונים לכל העולם, ערכם האספני של פריטים צונח. כמו כן, פריטי אספנות רבים מתחומי עניין שונים נקבעים ככאלו בין היתר גם בהתאם לטעם ולתפיסות של הקונים והמוכרים. קביעה לגבי ערכם של פריטי אספנות להשקעה ניתן לעשות עבור ייצור של פריט במהדורה מוגבלת, חד פעמית או כזו שלמעשה היוותה טעות משמחת ולא תחזור על עצמה לעולם. גם במקרים כאלו, קשה לומר מראש מה יהיה ערכם מראש. 

איזו תשואה יכולה להגיע מהשקעה בפריטי אספנות?

גם בהשקעות שלא נושאות ערך כלכלי גבוה במיוחד ניתן להגיע לתשואה נאה כאשר מבצעים השקעה מחושבת ומלומדת. ככל השקעה אחרת, גם במקרה זה יש להצטייד בסבלנות, ידע ואורח רוח עד למציאת ההשקעה והתשואה הטובה ביותר. 

אספנות

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

קבלו את החדשות האחרונות

הירשמו לניוזלטר שלנו!

דילוג לתוכן