למה חשוב לקחת חומצה פולית לפני כניסה להריון?

תוכן עניינים
חן יעקוב

חן יעקוב, עורך תוכן ראשי.

חומצה פולית, היא ויטמין B מסוג B9 המופקת באופן סינתטי ומשמשת במזון מועשר ובתוספי תזונה. היא חיונית למספר תהליכים ביולוגיים בגוף, ובמיוחד לתהליך היווצרות ה-DNA וה-RNA, החיוניים לחלוקת תאים ולגדילה תקינה.

חשיבותה של חומצה פולית מורכבת ממספר גורמים:

 • תמיכה בהתחדשות התאים: מאחר והיא עוזרת בבניית ה-DNA, חומצה פולית חיונית לחלוקת תאים תקינה, ובפרט ברקמות המתחדשות במהירות כמו רקמת הדם והרקמות במערכת העיכול.
 • מניעת אנמיה: חומצה פולית תורמת לייצור תקין של תאי דם אדומים, ומניעת אנמיה.
 • תפקיד בפוריות: חומצה פולית משפיעה על פוריות בגברים ובנשים ועל איכות הזרע והביוץ.

היא מצויה במזונות כגון ירקות ירוקים, פולים, שעועית, ועוד, אך לעיתים הכמות המומלצת לקחת לא נמצאת במזון בלבד, ולכן מומלץ להשתמש בתוספי תזונה.

בנוסף, חומצה פולית מומלצת במיוחד לנשים המתכננות הריון או נמצאות בתחילתו. היא מסייעת למניעת פגמים מולדים במערכת העצבים של העובר.

חשיבות השימוש בחומצה פולית לפני ההריון

נטילת חומצה פולית לפני ההריון מצטיינת בחשיבותה מכמה סיבות:

 • מניעת פגמים בעובר: חומצה פולית תורמת בפיתוח המערכת העצבית של העובר. ולמניעת פגמים מולדים בתינוק פגמים אלו יכולים להתפתח כבר בשבועות הראשונים של ההריון, מאחר שהתעלה העצבית נסגרת כבר בשבוע השלישי או הרביעי לאחר ההפריה, חשוב שלאישה יהיה מאגר זמין של חומצה פולית בעת הכניסה להריון.
 • תמיכה בפיתוח העובר: חומצה פולית תומכת בתהליך התפתחות הרקמות והאיברים של העובר, ובמיוחד בתהליך התפתחות המוח וחוט השדרה.
 • הפחתת סיכון להפלות: לקיחת חומצה פולית לפני ההריון ובמהלך השבועות הראשונים שלו מפחיתה את הסיכון להפלות ולתוצאות הריון שליליות אחרות.
 • שיפור הבריאות הכללית של האם: חומצה פולית גם תומכת בבריאות האם, ובמיוחד במניעת אנמיה, המהווה סיכון בזמן ההריון.

יש הממליצים להתחיל בנטילת חומצה פולית שלושה חודשים לפני ניסיון להיכנס להריון, מכיוון שהיא מסייעת לקביעת קו בריאותי טוב עוד לפני שההריון מתחיל. כמו כן, חשוב לציין שההמלצה לנטילת חומצה פולית היא לכל הנשים בגיל הפוריות, גם אם הן לא מתכננות הריון באופן מיידי, מכיוון שלעיתים הריונות אינם מתוכננים ונשים לא מקבלות את הכמות המינימלית של חומצה פולית שהגוף צריך מהתזונה היומיומית הרגילה שלהן.

מתי ואיך לקחת חומצה פולית

התזמון והאופן של נטילת חומצה פולית הם קריטיים ליעילותה:

 • מתי להתחיל: המלצת הרופאים היא להתחיל בנטילת חומצה פולית לפחות שלושה לפני ניסיון להיכנס להריון. זוהי המלצה חשובה מפני שמאחר ופגמים במערכת העצבים של העובר יכולים להתפתח כבר בשבועות הראשונים של ההריון.
 • מינון מומלץ: המינון המומלץ בדרך כלל הוא 400-800 מיקרוגרם ליום. ייתכן שנשים עם היסטוריה של פגמים במערכת העצבים בהריונות קודמים או בעיות בריאותיות מסוימות יצטרכו מינון שונה.
 • אופן הנטילה: חומצה פולית מגיעה בתור קפסולה וניתן לקחת אותה כחלק מן התזונה היומית חשוב לבחור בתוסף איכותי ולהתייעץ עם רופא לגבי המותג המתאים ביותר וכמו כן במינון.
 • נטילה במהלך ההריון: מומלץ להמשיך בנטילת חומצה פולית לפחות עד לסיום הרבעון הראשון של ההריון. במקרים מסוימים, רופאים עשויים להמליץ להמשיך בנטילה גם לאחר מכן.
 • פיקוח וייעוץ רפואי: חשוב להיעזר בייעוץ רפואי לגבי נטילת חומצה פולית, במיוחד אם יש היסטוריה של בעיות בהריון או מחלות גנטיות במשפחה.

היבטים נוספים של חומצה פולית

חומצה פולית ידועה בעיקר בהקשר להריון, אך יש לה תפקידים חשובים נוספים בבריאות:

 • השפעה על בריאות האם: מעבר לתפקידה בהריון, חומצה פולית תורמת לבריאות הכללית של האם. היא מסייעת במניעת אנמיה ומשפיעה לטובה על מערכת החיסונית.
 • תמיכה בבריאות הלב והכלי הדם: חומצה פולית משחקת תפקיד במניעת הצטברות של הומוציסטאין בדם, מה שעשוי להקטין את הסיכון למחלות לב וכלי דם.
 • השפעה על בריאות המוח והזיכרון: ישנם מחקרים המראים קשר בין רמות חומצה פולית גבוהות לשיפור בפונקציות הקוגניטיביות ובמיוחד בקרב קשישים.
 • מקורות טבעיים של חומצה פולית: חומצה פולית נמצאת גם במקורות טבעיים כמו ירקות ירוקים (כמו תרד וברוקולי), קטניות, דגנים, ופירות כמו אבוקדו ובננות.
 • השפעה על פוריות והתפתחות תקינה: חומצה פולית חשובה גם לגברים ובפרט לנשים בכל הקשור לפוריות ולהתפתחות תקינה של העובר.

סיכום

במאמר זה עסקנו בחשיבות של חומצה פולית, ויטמין B9, שהיא מרכיב קריטי בתהליך התפתחות העובר ובבריאות הכללית. המידע המרכזי נסוב על תרומתה המשמעותית למניעת פגמים מולדים בתינוק, והחשיבות של נטילתה לפני ובמהלך הריון. המלצת המומחים היא להתחיל בנטילת חומצה פולית לפחות שלושה חודשים לפני ניסיון להיכנס להריון ולהמשיך במהלך הרבעון הראשון, עם מינון המותאם אישית.

מעבר לכך, חומצה פולית משחקת תפקיד חשוב בשיפור בריאות הלב וכלי הדם, במניעת אנמיה, ובתמיכה בפונקציות הקוגניטיביות, בעיקר אצל קשישים. היא נמצאת במקורות טבעיים כמו ירקות ירוקים, קטניות ודגנים, אך לא מספיק ולכן מומלץ לשלבה בתזונה היומיומית, לא רק כחלק מהכנה להריון.

בנוסף, חומצה פולית תורמת לבריאות הגברים והנשים באופן כללי, היא תומכת בתהליכי הפוריות והתפתחות תקינה של העובר. היא אחד הגורמים המרכזיים המשפיעים על הבריאות בכל שלבי החיים ולכן מומלץ לכלול אותה כחלק מהתזונה הרגילה.

מאמר זה נכתב בשיתוף עם אנבלה – לעוד מידע מקיף בנושא הריון, לידה והנקה אתם מוזמנים לקפוץ לאתר אנבלה.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

קבלו את החדשות האחרונות

הירשמו לניוזלטר שלנו!

דילוג לתוכן